Již 22 let na trhu

Rychlá expedice
po celé ČR

Doprava ZDARMA
od 1500 Kč

Nejširší nabídka
suchých plodů v ČR

Dárky ke každé
objednávce

Sušená rajčata

Milujete rajčata? Ochutnejte naše prémiová sušená rajčata z Turecka!

Rajčata sušená PREMIUM Turecko

„Naše sušená rajčata jsou dovážena z Turecka v té nejlepší dostupné kvalitě!Jsou pěkně měkká a kromě soli neo...

79 Kč

skladem

Detail

Vše o Rajčatech

V 17. století se rajčata pěstovala ve skleníku a mělo se za to, že červené, lesklé plody jsou jedovaté. Takový ostudný omyl! Pravý opak je pravdou, protože ve skutečnosti jsou rajská jablka skvělým stavebním kamenem pro naše zdraví. Čerstvá si dopřáváme po celý rok, jsou snadno dostupná. Přesto řada labužníků nedá dopustit na rajčata sušená. Nechybí v nich nic, co je v těch čerstvých, navíc mají delší trvanlivost a chutnají výborně. Je to prostě dobrota, i lék.

Rajčata hýčkali už Inkové

Co si představíte pod legendárním pokladem Inků? Ne, nebyly to žádné vzácné drahokamy ani jiné bohatství! Řeč je o fantastických rajských jablcích, která Inkové vypiplali a nabídli světu. Uznejte sami, že řada vynikajících pokrmů by prostě bez rajčat nemohla vůbec existovat. Historikové se shodují na tom, že tato rostlina se nejprve zabydlela v Peru, Ekvádoru a Mexiku, a teprve pak, jak šel čas, se dostala i na ostatní kontinenty.

Sušená rajčata: do těstovin, pomazánek i do polévky

Vynikající uplatnění najdou v nejrůznějších zapečených pokrmech, jako je třeba rizoto nebo slané koláče a nákypy. Perfektně se hodí do špaget a těstovin obecně. Lze je přidat i do omáček, pod maso a do ostřejších, pálivějších polévek. Nadrobno nakrájená sušená rajčátka příjemně oživí jakoukoli pomazánku.  


 

Rajčata pod lupou

1.    K největším přednostem patří karotenoid zvaný lykopen. Najdeme ho hlavně ve slupce a těsně pod ní a neztrácí se ani při sušení. V sušených rajčatech je dokonce lépe stravitelný. Pro úplnost: lykopen stráží naše zdraví, protože umí „vychytat“, stejně jako další antioxidanty, nebezpečné volné radikály.

2.    Z vitamínů je to například biotin, niacin, kyselina listová, C a E.

3.    A jak to vypadá s minerály a stopovými prvky? Výtečná dužina obsahuje draslík, zinek, železo, fosfor, chrom, vápník a hořčík.

4.    Neobsahuje téměř žádné tuky, přísun kalorií je minimální.

Zelenina nebo ovoce?

Někdo tvrdí, že rajčata jsou zelenina, jiní se přiklánějí k tomu, že rajská jablíčka patří mezi ovoce. Buď jak buď, na světě existuje až 7 500 nejrůznějších kultivarů, takže je z čeho vybírat. Co do barvy lze narazit na odrůdy červené, žluté a oranžové. Tvary jsou ještě rozmanitější, nejčastěji se objevuje tvar kulatý, podélný nebo kapkovitý se špičkou na konci. Čím dál větší oblibě se těší i takzvaná cherry rajčátka. Před několika sty lety si někteří lidé mysleli, že rajčata nejsou jedlá. Nejspíš jedli zelené, nezralé plody, které obsahují solanin. Ten může skutečně přivodit nejrůznější druhy nevolnosti.