Čaje na spaní: Jaké bylinky zklidní vaši mysl

Spánek je nejlepší prací z celého dne. Umožňuje nám hodit všechny starosti za hlavu a načerpat sílu do dalšího dne. Pokud pro vás ale představuje utrpení, ať už krátkodobé nebo dlouhodobé, není dobré tento problém přehlížet. Řešení existuje hned několik. My vám chceme ukázat cestu ryze přírodní, kterou dláždí ty nejlepší čaje na spaní.

Jaký čaj je dobrý na spaní?

V nabídce najdete nepřeberné množství čajů. Na první pohled se může zdát hledání toho pravého jako žrout času. Tento článek vás však přesvědčí o opaku, protože jsme vaši výpravu za lepším spánkem doplnili o směrník obsahující 9 nejsilnějších bylin, po nichž usnete jako špalek.

Meduňka lékařská

Meduňku jistě znáte. Právě ona vám poskytne psychickou úlevu, protože zklidňuje mysl a šetrně se stará také o trávicí soustavu. Po meduňkovém čaji sahají nejčastěji rodiny s dětmi, protože pomáhá malým rošťákům i vyčerpaným dospělákům.

Kozlík lékařský

Jak už napovídá shodný přívlastek rostlin, také kozlík umí uspávací kouzlo. Potřebný relax navozují jeho sedativní vlastnosti, což znamená, že tlumí aktivitu centrální nervové soustavy. Kozlík lékařský, odborně nazývaný Valeriána, navíc snižuje bolest během menstruace, která velmi často stojí za nespavostí.

Máta peprná

Mátový čaj je takový multi lék. Relaxace, spánek, uvolnění dýchacích cest, zajištění normálního fungování trávicí soustavy, posilování imunity, snazší zvládnutí menstruace, to vše zprostředkuje právě máta.

Heřmánek pravý

Další účinnou složkou bylinných čajů na spaní je heřmánek pravý. Příprava heřmánkového čaje se pyšní bohatou historií. Uplatnění našel i v lékařském prostředí jako lék proti úzkosti. Chuť nápoje je poměrně sladká, dala by se přirovnat k jablkům, a proto neuslyšíte žádné připomínky, když ho nachystáte dětem.

Třezalka tečkovaná

Třezalka se využívá po celém světě. Konzumace čaje z třezalky vede mimo spánku k lepší náládě a poklesu deprese. Pokud je někdo z vašeho okolí často podrážděný, někdy až hysterický, podsuňte mu třezalkový čaj a uleví se jak dotyčné osobě, tak vám. Pozor, třezalce by se měly vyhnout děti, těhotné i kojící ženy, kardiaci a lidé mající problémy s ledvinami nebo játry. Nebojte si však čaj připravit během PMS nebo v období přechodu.

Mučenka pletní

Hluboký, nepřetržitý spánek vám dopřeje další bylina – mučenka pletní. Chybu neuděláte, když čaj budete pít rovněž přes den, protože zlepšuje soustředění. Opět ale není určena všem. Přísný zákaz platí pro těhotné ženy, jelikož mučenka může způsobit děložní kontrakce. Nesvědčí ani čerstvým maminkám nebo lidem, kteří bylinku zkombinují s prášky.

Chmel otáčivý

Chmel nejspíš znáte v trochu jiné podobě, ale i čaj má svůj efekt. Pročistí celý organismus, zmírní žaludeční potíže a pak už přijde na řadu spánek. Na tohle mimochodem přišli už ve starověku.

Mateřídouška

Čaj z mateřídoušky je charakteristický příjemnou vůní. Vůně vám ale nespavost nevyléčí, proto opět raději vyzdvihneme jiné vlastnosti. Mateřídouška zajistí správné trávení, průchod dýchacích cest, působí protizánětlivě, a uklidňuje. Opět ji nedoporučujeme novorodičkám a kojícím.

Levandule

Jakmile zmíníme levanduli, určitě si vybavíte její specifickou barvu. Ani tekutá forma není o pěkné zbarvení ochuzena. Po důkladném vylouhování uvidíte v hrnečku purpurově růžovou. Muži čaj z levandule moc neocení, působí lépe na ženy, které se po vypití mohou těšit na opravdu hluboký spánek.

Stále nevíte, po jaké bylince sáhnout? Jelikož má každý člověk jiné preference, doporučujeme vyzkoušet různé druhy a najít ten, který vám nejvíce vyhovuje, pomáhá zklidnit se a usnout. Je také důležité dodržovat pravidelný spánkový režim a omezit stimulanty jako například kofein a alkohol.

Kdy pít čaj na spaní?

Pokud vás tato otázka trápí, můžete ji hned vypustit. U bylinkových čajů není doba konzumace důležitá. Tyto druhy čajů neobsahují kofein, který brání uvolnění a usínání. Nicméně, i přesto byste měli být opatrní s množstvím tekutin, které před spaním vypijete, protože příliš mnoho tekutin může vést k častějšímu močení během nočních hodin, čímž bude váš spánek narušen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

0 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin