Olej z lískových ořechů – vše, co o něm potřebujete vědět

Co je olej z lískových ořechů?

Olej z lískových ořechů lisovaný za studena lze považovat za vynikající jedlý olej, který může být vhodnou alternativou k ostatním rostlinným olejům. 

Lískový olej, jak už název napovídá, se vyrábí lisováním oleje z lískových ořechů. Má intenzivní chuť – lehce nasládlou, praženou a ořechovou. I když je olej relativně drahý, nemusíte ho používat příliš mnoho, aby pronikla silná chuť lískových oříšků do pokrmu.

Nejrůznější studie dokazují, že konzumace oleje z lískových oříšků má příznivý účinek na rizika ischemické choroby srdeční díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, vitamínů, tokoferolů a esenciálních minerálů. 

Lískové ořechy jsou plné důležitých živin, včetně vitamínu E, manganu a mědi, stejně jako omega-6 a omega-9 mastných kyselin. Mají vysoký obsah antioxidantů a zdravých tuků, které mohou pomoci snížit „špatný“ LDL cholesterol a normalizovat krevní tlak. Konzumace produktů z lískových oříšků může dokonce pomoci předcházet některým typům rakoviny.

Vánoční nabídka ořechů

Stejně jako většina ořechových olejů musí být i olej z lískových oříšků skladován na chladném místě, aby nežlukl.

Jak se vyrábí olej z lískových ořechů?

Hlavní oblasti pěstování lískového keře jsou USA, Itálie, Španělsko a Turecko. Zdaleka nejvíce lískových ořechů se sklízí v Turecku. 

Po vysazení nového keře lísky trvá asi 4 roky do první sklizně. Keř lísky dosahuje nejvyššího výnosu asi po 10 letech. Na podzim se zralé lískové ořechy sklízejí, suší a loupou před lisováním. Poté se jemně lisují za studena.

Olej z lískových oříšků je schopen odolat středním až vysokým teplotám a je ideální pro použití při vaření nebo pečení, ale i do studené kuchyně.

Lískový olej
Lískový olej

Účinky oleje z lískových ořechů

Olej z lískových oříšků obsahuje mnoho živin, jako je vitamín E, vitamín B, kyselina listová zdravé nenasycené tuky, které hrají roli při snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Vitamín E a mangan, který je v oleji obsažen, pomáhá snižovat riziko rakoviny močového měchýře, dále obsahuje antioxidanty, čímž přispívá k prevenci a snížení rizika rakoviny.

Aminokyseliny a prospěšné živiny pomáhají udržovat zdravý trávicí systém. Olej z lískových oříšků může také pomoci zklidnit žaludeční vředy a podporuje zdravé trávení.

Olej bývá také často součástí opalovacích krémů, protože obsahuje vitamín A a vitamín E.

Jednou z nejdůležitějších výhod oleje z lískových oříšků pro ženy a muže je podpora zdravé pokožky. Olej z lískových oříšků je vynikající hydratační prostředek pro pokožku díky přítomnosti kyseliny linolové, která pomáhá předcházet odpařování vody, podporuje imunitní systém v pokožce a zvyšuje buněčné funkce, přispívá k elasticitě a jednotnosti barvy pleti a obnově buněk.

Obsahuje také antioxidanty, které pomáhají redukovat výskyt vrásek a jemných linek v obličeji. Olej z lískových oříšků se používá téměř pro všechny typy pleti, ale zvlášť dobře funguje na suchou a citlivou pokožku.

Olej zvyšuje produkci kolagenu, který dokáže chránit před vráskami, jizvami a tmavými skvrnami.

Lískové ořechy bez slupky
Lískové ořechy bez slupky

Lískový oříšek a nutriční hodnoty

1 polévková lžíce oleje z lískových ořechů obsahuje zhruba:

  • 121 kalorií
  • 13,6 g tuku
  • 0 g bílkovin
  • 0 g sacharidů

Ořechy jsou obecně považovány za velmi zdravé. Lískové ořechy se řadí na vrchol mnoha důležitých zdravotních kategorií. Lískové ořechy jsou bohatým zdrojem bílkovin, vitamínu E, folátu, vitamínů B a argininu.

30 g lískových ořechů obsahuje:

  • 178 kalorií
  • 17 g tuku
  • 5 g sacharidů
  • 3 g vlákniny
  • 1,2 g cukru
  • 4 g bílkovin

💡 Náš TIP: Olej z lískových ořechů lisovaný za studena Natural 250ml

Na co lze olej použít? 

Lískový olej je oblíbeným dochucovadlem sušenek, koláčů a dalšího pečiva. Dodává také bohatou, ořechovou chuť omáčkám a salátovým dresinkům, ale obvykle se kombinuje s jemnějšími oleji, aby nepřebil ostatní chutě v pokrmu.

Pro ty z nás, kteří mají chuť na sladké, se olej z lískových oříšků dobře snoubí se sladkými příchutěmi, jako jsou jahody nebo čokoláda. 

Děkujeme, že nás čtete 🙏

Tento blog pro vás píše tým obchodu s oříšky a zdravou výživou ochutnejorech.cz. Celý nás svět se točí okolo shánění těch nejkvalitnějších surovin – sami z nich naše recepty připravujeme. 😊 Už jste zkusili naše oříšky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin1