Chia semínka: Proč tento zázrak zařadit do jídelníčku

Naposledy aktualizováno 1. 8. 2023 autorem Terka Suchanová

Chia semínka obsahují celou řadu důležitých látek a působí jako významná podpora zdraví lidského organismu. Jsou oblíbeným doplňkem potravy a nenahraditelným zdrojem živin pro vegetariány a vegany.

Chia semínka obsahují dvakrát více vlákniny než obilné vločky, třikrát více selenu než lněná semínka a pětkrát více vápníku, než má mléko. Omega-3 mastných kyselin mají více jak losos a na železo jsou bohatší než špenát. Ještě máte pocit, že chia semínka nejsou superpotravina? 🙂

Co to jsou chia semínka?

Chia jsou malá černá semínka šalvěje hispánské a důležitou součást jídelníčku představují už po celá tisíciletí.

Sleva na kešu

První zmínky o semínku chia pochází ze středního Mexika, kde ho cíleně pěstovala civilizace Aztéků, pro něž chia představovala jednu z hlavních sklízených plodin. Chia byla pro tehdejší obyvatelstvo tak hodnotná, že se používala jako platidlo.

Samotná šalvěj hispánská je považována za bylinu a dorůstá výšky 90 centimetrů. Obrůstá středně velkými zelenými listy a modrými květy, po kterých po ovadnutí zůstávají uzrálá semínka.

Semínka jsou hydrofilní, mají schopnost absorbovat až 12násobek své hmotnosti ve formě vody. Po nasáknutí vytváří ochranný gel, který dává potravinám a nápojům založených na chia semínkách jejich unikátní strukturu.

100 Kč sleva na první objednávku

Chia se stále pěstují především v Mexiku, ačkoliv snahy o kultivaci a průmyslové pěstování probíhají po celém světě.

Energetické hodnoty najdete v kalorických tabulkách.

Chcete žít zdravým životním stylem? Pak vám ve vašem jídelníčku nesmí chybět chia semínka.
Chcete žít zdravým životním stylem? Pak vám ve vašem jídelníčku nesmí chybět chia semínka.

Jak chia semínka užívat

Základní gel z chia, který se dále používá pro přípravu nejrůznějších dobrot (nebo se konzumuje jen tak), se vyrábí rozmícháním chia s vodou nebo rostlinným mlékem. Během 10-20 minut semínka nasáknou až dvanáctinásobek svého objemu a vytvoří charakteristickou strukturu, která má podobu gelu.

Ze semínek lze vyrábět výborné chia pudinky a uplatnění najdou jako přísada do chleba, salátů, jogurtů, sušenek, ovesných šťáv, dortů nebo džemů. Vegani je využívají jako pojivo namísto běžně užívaných vajíček.

Tip: Zkuste k snídani bezlepkovou ovesnou kaši s kousky naturálního manga a porcí chia semínek

Pro koho jsou chia vhodná

Až na několik vzácných výjimek nemají chia semínka žádné negativní účinky, a proto jsou vhodná pro všechny bez ohledu na věk. Oblíbené jsou u vegetariánů a veganů, pro které představují významný zdroj důležitých živin.

Chia mají rádi také sportovci, kteří je používají jako zdroj energie, který téměř neobsahuje sacharidy. Semínka se také doporučují ženám po třicítce, protože běžně trpí nedostatkem vápníku.

Chia semínka jsou výborná s ovocem
Chia semínka jsou výborná s ovocem

5 důvodů, proč zařadit chia semínka do jídelníčku

1) Jsou plná antioxidantů

Chia semínka jsou velmi bohatá na antioxidanty. Ty pomáhají ochraňovat tělo před volnými radikály, které se často spojují s předčasným stárnutím nebo nebezpečím vzniku rakoviny. Díky antioxidantům vydrží semínka až dva roky skladování v běžné pokojové teplotě (to ale nedoporučujeme, protože časem ztrácí schopnost nasáknout vodu).

2) Obsahují spoustu kvalitního proteinu

14 % objemu chia semínek představuje proteiny a aminokyseliny, které dále podporují efektivní tvorbu proteinu v našem těle. V porovnání s ostatními rostlinami obsahují téměř nejvíc proteinu.

Nedostatek proteinu ve stravě může vést k výkyvům v náladě, ztrátě svalové hmoty a ztrátě koncentrace. Chia semínka jsou dobrým zdrojem proteinu především pro vegetariány a vegany.

Tip: Přečtěte si na blogu o chia semínku a jeho účinku na zdraví a jeho dávkování.

3) Obsažené živiny udržují zdravý chrup

Obsažené vitamíny a živiny, jako je vápník, fosfor nebo zinek, jsou velmi důležité pro zdravé kosti a zuby.

4) Obsažené látky působí pozitivně na funkci srdce

Do vaší oblíbené kaše k snídani doporučujeme přidat sušené ovoce, chia semínka a kokos.
Do vaší oblíbené kaše k snídani doporučujeme přidat sušené ovoce, chia semínka a kokos.

Vysoký obsah omega-3 mastných kyselin pomáhá tělu zpracovávat důležité vitamíny a bojovat proti zánětlivým onemocněním. Zároveň mohou snižovat stres a předcházet srdečním onemocněním spojených se zanesenými cévami.

5) Mohou pomoci při redukční dietě

Díky svému objemu jsou chia semínka po namáčení skvělým způsobem, jak si navodit pocit plnosti, aniž bychom se přejídali a přibírali na váze. Semínka totiž nasáknou tekutinou a jsou až 12x větší.

Chia semínka také obsahují spoustu vlákniny, která je zdraví prospěšná, rychleji utišuje hlad a zůstává v těle déle, čímž prodlužuje dobu, po kterou nepociťujete hlad. Díky tomu lépe odoláte nezdravým svačinkám mezi hlavními jídly.

Obsažený protein vyžaduje více energie na zpracování, to znamená větší spotřebu kalorií a spalování tuků.

Na co si dát při konzumaci chia semínek pozor

Mohou kontraindikovat vaše léky

Chia semínka mohou ovlivňovat krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Pro jedince s normálním tlakem to nepředstavuje problém, ale lidé s nízkou hladinou cukru v krvi by se měli mít na pozoru. Před jejich zařazením do jídelníčku se proto vždy poraďte s lékařem.

Mohou způsobit alergickou reakci

Ačkoliv je alergická reakce na chia semínka vzácností, je důležité myslet na to, že každý máme unikátní organismus, který na jednotlivé potraviny reaguje různě. Lidé s alergiemi na ořechy nebo semínka by měli raději zařazení chia semínek do jídelníčku konzultovat s lékařem.

Mohou způsobovat střevní problémy

Ačkoliv je vláknina obecně prospěšná, její nadměrná konzumace může způsobovat nepříjemné problémy v oblasti žaludku a střev. Chia semínka obsahují vlákniny opravdu mnoho, a pokud to s jejich konzumací přeženete, může se u vás projevit některý z vedlejších účinků, mezi které se řadí především průjem, nadýmání nebo střevní plyny.

Vedlejším účinků lze zcela předejít tím, že semínka předem dostatečně namočíte. Pak jsou snáze stravitelné a nezpůsobují žaludeční obtíže.

Tip na jednoduchý chia pudink

Semínka ve formě chia pudinku - rychlá a jednoduchá forma snídaně
Semínka ve formě chia pudinku

Chia semínkům se přezdívá „jídlo běžců“, protože zasytí na dlouhou dobu a rychle doplní vitamíny a minerály. Jsou proto rychlou a vydatnou snídaní, kterou si oblíbili vegani, vegetariáni i sportovci. Nenasycené tuky obsažené v chia snižují riziko zánětů, poskytují zdravou rovnováhu mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami a zároveň obsahují o 28 % více vlákniny než lněné semínko, čímž pomáhají ke zdravému trávení. 

Co je důležité pro přípravu dobrého chia pudinku? Více se dozvíte v článku ZDE.

FAQ – Nejčastější otázky

Kolik chia semínek mohu sníst za den?

Běžně se doporučuje sníst zhruba 20 gramů chia semínek (1,5 polévkové lžíce) dvakrát denně. Konzumace většího množství semínek žádné vedlejší účinky nemá, ale pokud nejste zvyklí na vyšší příjem vlákniny, mohou u vás nastat dočasné problémy s trávením.

Mohou mi chia semínka pomoci shodit přebytečná kila?

Dvě polévkové lžíce chia semínek obsahují téměř 10 gramů vlákniny. Ačkoliv je redukční dieta často spojená právě s vysokým příjmem vlákniny, nečekejte od chia semínek zázraky. Na rychlé hubnutí žádný jednoduchý recept neexistuje.

Musím semínka před použitím nebo konzumací namáčet?

Nemusíte, ale pokud je na pár hodin namočíte, zvýšíte jejich pozitivní účinek na trávicí systém. Semínka totiž nasáknou vodou (až 12x svého objemu) a vytvoří gel, který pomáhá při zácpě.

Jak dlouho se mají chia semínka namáčet?

Semínka lze namáčet ve vodě nebo v mléku. Pro dosažení textury, která připomíná tapiokový pudink, postačí semínka namáčet 20 minut. Pokud je necháte ve vodě přes noc, nic nezkazíte. Namočená semínka lze přechovávat v lednici až pět dní.

Jsou chia semínka dobrá na zlepšení pleti?

Ano. Jedna dávka obsahuje více omega-3 mastných kyselin než porce lososa. Obsažené tuky a antioxidanty jsou velmi důležitými látkami pro zdravou pleť.

Kde koupit chia semínka?

Chia semínka jsou superpotravina z Jižní Ameriky, která je plná vitamínů, vlákniny, vápníku, hořčíku a dalších klíčových minerálů. Chia semínka pořídíte v našem obchodě. 🙂

Jaké mohou být vedlejší účinky konzumace chia semínek?

Náhlé zařazení chia semínek do denního příjmu potravin může mít za následek zvýšenou plynatost, případně narušení vstřebávání živin. Může za to obsažená vláknina, na kterou vaše tělo nemusí být zvyklé. V takovém případě přidávejte chia semínka postupně a pijte hodně vody.

Můžu mít alergii na chia semínko?

Na chia semínka také můžete být alergičtí. Především pokud trpíte alergií na hořčičné, nebo sezamové semínko.

Můžu jíst chia semínka v těhotenství?

O bezpečnosti užívání chia semínek během těhotenství a kojení nejsou dostatečné důkazy. Pro jistotu se jejich konzumaci raději vyhněte.

Hledáte recepty k hubnutí? Inspirujte se na blogu

Děkujeme, že nás čtete ?

Tento blog pro vás píše tým obchodu s oříšky a zdravou výživou ochutnejorech.cz. Celý nás svět se točí okolo shánění těch nejkvalitnějších surovin – sami z nich naše recepty připravujeme. ? Už jste zkusili naše oříšky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin1