Jak si doma připravit skvělou kávu?

Pro skvělou kávu nemusíte chodit jen do kaváren, dobrou kávu lze připravit i v domácích podmínkách bez drahého příslušenství. V tomto článku budeme vycházet z toho, že si nechcete kupovat drahý pákový či automatický kávovar a poradíme vám, jak si doma poradit i bez velkých investic do vybavení. Předem však upozorňujeme, že vždy je alespoň nějaké základní vybavení potřeba pořídit.

Moka konvička

Moka konvička, či moka kávovar je poměrně jednoduché zařízení, které pochází z centra evropské kávové kultury, z Itálie. Moka konvičku lze rozdělit na tři části, spodní část, ve které je voda, střední část, kde se umístí namletá káva a vrchní část, kam přeteče již připravená káva.

Pokud nemáte s moka kávovarem žádné zkušenosti, doporučujeme si na zkoušku koupit nějaký levnější model (který může vyjít na přibližně 300 Kč) a až případně poté sáhnout podražších moka konvičkách italských výrobců (můžeme doporučit třeba značku Bialetti).

Tip: Pro začátečníky se může hodit na vyzkoušení levnější moka konvička, třeba od české značky Tescoma. Takovouto moka konvičku si můžete pořídit ještě za lepší cenu, když využijete slevu, třeba přes kuponer.cz.

Jak připravit kávu v moka konvičce?

 1. Do dolní části moka konvičky nalijte vodu, ideálně vařící, takto se káva připravuje na jihu Itálie. Se studenou vodou však také chybu neuděláte. Voda by neměla sahat nad přetlakový ventil.
 2. Do střední části přesypte namletou kávu na střední hrubost.
 3. Moka konvičku pořádně utáhněte a vložte na plotnu.
 4. Jakmile se začne spolu s kávou z moka konvičky dostávat i vzduch (to poznáte podle specifického zvuku, který je podobný tomu, jako když brčkem fouknete do vody), moka konvičku odstavte hned z plamene.
 5. Takto připravenou kávu můžete rovnou podávat, pozor káva je silnější, je podobná spíše espressu.

💡 Pro přípravu moka kávy se skvěle hodí naše luxusní káva Brazílie Santos 100 % Arabica.

French press

French press je jednoduché zařízení, které stejně jako moka konvička stojí pouze pár set korun. Jedná se o velkou konvici, která je navíc vybavena i sítem, pro stlačení lógru.

French press narozdíl od moka konvičky nepracuje s tlakem a tak se jedná o značně odlišnou kávu. Vlastně nejblíže má káva z french pressu k oblíbené turecké kávě, ale je zde jeden důležitý rozdíl a to ten, že díky french pressu dokážete mletou kávu v pravý čas oddělit od tekutiny a tím si káva uchová skvělou chuť.

Jak připravit kávu ve french pressu?

 1. Do french pressu nasypte kávu, která je mletá na hrubo (aby neproklouzla sítkem).
 2. Asi do ⅓ nádoby nalíjte horkou vodu a nechte odstát přibližně 30 sekund.
 3. Krouživým pohybem a nalíjte vodu do celého french pressu a nechte odstát 2 až 3 minuty.
 4. Pomalu začněte stlačovat píst french pressu, až bude lógr oddělený od tekutiny.

Filtrovaná káva

Pro přípravu filtrované kávy nepotřebujete mnoho věcí. Vystačíte si s kávovým filtrem a ideálně ještě s dripprem V60, dohromady se vlezete do několika málo stokorun. Tento druh kávy je oproti kávě z moka konvičky a oproti kávě z french pressu mnohem jemnější a celkový chuťový dojem je diametrálně odlišný.

Jak připravit překapávanou kávu?

 1. Dripper nasaďte na hrnek, do kterého chcete překapávanou kávu připravit.
 2. Do dripperu vložte filtr a do filtru nasypte namletou kávu.
 3. Filtr začněte pomalu zalévat horkou vodou (pozor, nesmí se jednat o vařící vodu, ideální je teplota mírně nad 90 °C).
 4. Jakmile káva překape přes filtr, můžete se pustit do její konzumace.

Cold brew

Tento druh kávy se od ostatních liší asi nejvíce. Cold brew, jak již název napovídá, je studená káva, která se nejlépe hodí třeba do letních měsíců. Příprava cold brew je časově poměrně náročná, protože káva se připravuje kompletně v ledové vodě, chce to tedy dostatek času, aby mohla káva předat chuť. Pokud máte rádi letní studené osvěžení, určitě doporučuji cold brew vyzkoušet.

Jak připravit cold brew?

 1. Do litr studené vody přidejte přibližně 90 gramů nahrubo namleté kávy.
 2. Směs dejte do uzavíratelné sklenice a pořádně protřepte.
 3. Takto nachystaný základ pro cold brew nechte odpočívat přibližně 24 hodin v lednici.
 4. Po jednom dni můžete směs přefiltrovat, aby vám v cold brew zůstala jen tekutina bez zbytků namleté kávy.
 5. Cold brew můžete rovnou podávat nebo jej ještě trochu zředit vodou.

💡 Vyzkoušejte naší čerstvě praženou výběrovou kávu. Luxusní edice kávy z Etiopie, Sumatry, Kolumbie, Kostariky, Mexika a Brazílie.

Aeropress

Tento geniálně jednoduchý přístroj přišel na světlo světa v Austrálii před méně než dvaceti lety. Aeropress jsou v podstatě jen dva plastové válce, které když zkombinujete s filtrem, vznikne vám praktický kávovar, který se kromě domácí přípravy hodí i na cesty.

Káva z aeropressu je jemná, spíše nasládlá a rozhodně se nemusíte bát, že by v tomto přístroji nevynikla chuť prémiových káv. Tento přístroj kombinuje v podstatě to nejlepší z moka konvičky (příprava kávy pod tlakem), french pressu (jemnost kávy) a filtrované kávy (v aeropressu se rovněž využívá filtr). Jelikož přípravu kávy v Aeropressu je obtížné popsat (je to však velice rychlé), odkážeme raději rovnou na video.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

0 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin