Jak vybrat kvalitní kávu

S kávou je to podobné jako s vínem. Na trhu existuje tisíce druhů, a s tím i různé kvality kávových zrn. Můžete si pořídit levná kávová zrna ze supermarketu nebo kvalitní čerstvě praženou výběrovou kávu, která bude opravdovým gurmánským zážitkem.

Lidé často investují do kvalitních kávovarů, ale pak v nich připravují levnou kávu ze supermarketu. Přitom volba kvalitních kávových zrn je daleko důležitější, než v jakém kávovaru si kávu připravíte.

Kvalita kávových zrn vždy bude rozhodovat o výsledné chuti více než to, zda máte poslední nejdražší model kávovaru. Když na to přijde, s kvalitní kávou si můžete připravit gurmánský zážitek i ve French Pressu nebo v moca konvičce.

Jak ale kvalitní kávu poznat? Připravili jsme pro vás návod, jak vybrat kvalitní kávová zrna.

Nejlepší káva – Arabica nebo Robusta

Označení Arabica a Robusta zná každý, ale víte, co se pod ním skrývá?

Robusta a Arabica jsou dva druhy ze sta odrůd kávovníku, tvoří ale 98 % produkce, proto jsou ve světě nejznámější.

Káva Robusta

Robusta je jednodušší na pěstování, je méně náchylná, rostlině vyhovuje nadmořská výška maximálně do jednoho kilometru a její pěstování je proto méně nákladné. Kávové zrnko Robusty je kulatější s rovnější středovou rýhou, má nahořklou, silnější a drsnější chuť.

Robusta obsahuje mnohem více kofeinu než Arabica, a to 2,7 % oproti 1,5 % v Arabice. Má také mnohem nižší obsah sacharidů. Domovem Robusty byla původně subsaharská Afrika, dnes se jí daří zejména ve Vietnamu, Brazílii a Indonésii.

Robusta se často používá na výrobu levné kávy, kde je rozhodující cena, proto se z ní vyrábí například instantní káva. Neznamená to ale, že by se z Robusty nadala vyrobit kvalitní káva. Často se mixuje s Arabicou, aby se vytvořil příjemný mix s vyšším obsahem kofeinu. To je typické například pro italské směsi káv na espresso.

Káva Arabica

Oproti tomu Arabica je složitější a finančně náročnější na pěstování, rostlinka je to menší, ale zapouští mnohem hlouběji kořeny. Arabice se lépe daří v horských kopcích, a tím pádem i v nižších teplotách. Kávové zrno Arabica je protáhlé a rýha uprostřed má tvar elegantního esíčka.

Arabica má intenzivnější aroma a jemnou, příjemně sladkou ovocnou chuť. Tato odrůda pochází z Jemenu a Etiopie, dnes ji ale pěstují hlavně v Jižní Americe, Brazílii a ve východní Africe. Arabica se používá pro prémiové kávy.

Je lepší jednodruhová káva nebo vícedruhová káva?

Prémiové kávy bývají jednodruhové a pochází z jednoho konkrétního místa. Na chuti kávy má vliv počasí, složení půdy i nadmořská výška. Tím, že je káva pražená z kávových zrn ze stejného místa, se může v kávě plně rozvinout její specifická a originální chuť.

Například káva z Kolumbie má lehce oříškovou chuť s karamelovými podtóny, oproti tomu káva z Etiopie je typická svou ovocnou chutí.

Jednodruhové kávy seženete častěji z menších pražíren či ve specializovaných obchodech, v supermarketech se prodávají spíše vícedruhové směsi. A to hned z několika důvodů.

Ne všechny jednodruhové kávy vyniknou svou chutí samy o sobě, a také velké značky chtějí, aby jejich káva chutnala po celý rok stejně, a toho jednodušeji dosáhnete vícedruhovou kávou. Jednodruhové kávy bývají totiž sezónní.

Výběrová jednodruhová káva z Brazílie
Výběrová jednodruhová káva z Brazílie

Jaký efekt má na chuť kávy pražení

Všechna kávová zrna se musí upražit předtím, než se z nich připraví káva. Často si lidé myslí, že čím tmavší je kávové zrno, tím je káva silnější a má v sobě více kofeinu. Není to ale pravda.

Kávová zrna, která jsou pražená až do téměř černé barvy, mají skutečně intenzivnější chuť, ale na obsahu kofeinu to nic nemění.

Intenzivní chuť je způsobená zkaramelizovaným cukrem uvnitř kávového zrna, který se při pražení do tmavé černé barvy připálí, a tím získá i nahořklou intenzivní chuť kávové zrno.


Při pražení kávových zrn dochází dvakrát k puknutí, toto puknutí trochu připomíná popcorn.  Po prvním puknutí do druhého puknutí zrna se rozvíjí chuť a aroma. Jednodruhové kávy chutnají nejlépe, když jsou středně pražené, jakmile by se kávová zrna přepražila, káva začne ztrácet svou specifickou chuť a aroma.

Levnější kávová zrna jsou častěji vysoce pražena až do velmi tmavých odstínů, aby byla chuť intenzivnější a potlačily se případné nedostatky kávových zrn.   

Jak poznat čerstvou kávu?

Stejně jako u ostatních potravin, i u kávy hraje důležitou roli čerstvost. Káva je potravina jako každá jiná a s časem skladování ztrácí svou chuť, aroma a může se i zkazit. 

Než se pustíte do přípravy kávy, zkontrolujte kávová zrna – měla by být matná a suchá. Stará nebo zkažená káva má lesklá a mastná zrna, protože se z nich uvolňují oleje a zůstávají na povrchu zrnek. Pokud byste takovou kávu našli doma, raději ji nepijte. Dbejte na to, abyste kávu doma neskladovali moc dlouho.

K výběrové kávě patří kvalitní opakovaně uzavíratelný obal
K výběrové kávě patří kvalitní opakovaně uzavíratelný obal

Jak skladovat kávu

Nakupovat velké zásoby se nevyplatí, lepší je nakupovat po menších dávkách, které zvládáte zpracovat během pár měsíců. Aby káva měla co nejlepší chuť, měli byste ji spotřebovat ideálně do 3–12 měsíců od pražení. Kvalitnější kávy na sobě mají datum pražení, někteří výrobci ale uvádějí pouze datum expirace.

Typicky výrobci používají dobu expirace dva roky, takže si můžete přibližně spočítat datum pražení. Pokud chcete, aby káva vydržela co nejdéle, skladujte ji v suchu, ve tmě a ideálně v dóze bez přístupu vzduchu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

0 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin