Špaldová mouka: vše, co o ní potřebujete vědět

Co je špalda?

Špalda je druh obilí, který je příbuzný pšenici, ječmenu a žitu. Ve skutečnosti je špalda považována za odlišný druh pšenice, protože jsou blízcí příbuzní. Špalda a pšenice mají podobné nutriční profily a obě obsahují lepek, tudíž nejsou bezlepkové. Na to pozor, pokud jste alergičtí na lepek nebo trpíte celiakií.

Špalda je jednou z nejstarších obilnin na světě, pochází z Íránu a některých částí Evropy. Také se jedná o první z druhů pšenice, která se kdy používala k výrobě chleba.

Má krásnou, ořechovou chuť. V poslední době si získala oblibu díky vysokému obsahu vlákniny, bílkovin, vitamínůminerálů a také díky tomu, že je snadno stravitelná a má nízký obsah lepku.

Špalda se nejčastěji prodává ve formě mouky a používá se k výrobě pečiva, těstovin nebo třeba na pečení sladkostí.

Tento druh pšenice má širší spektrum živin než ostatní druhy. Obsahuje vyšší množství bílkovin, vlákniny, také mangan, niacin, thiamin, měď a vitamín B2. Vysoký obsah vlákniny ve špaldě také pomáhá snižovat hladinu „špatného“ LDL cholesterolu.

Jak se špaldová mouka vyrábí?

Namletá mouka z celých zrn je lehčí, vlhčí a má svěží ořechovou chuť, kterou běžné mleté mouky postrádají. Proto je velmi důležité kupovat mouku kvalitní a od prověřených prodejců.

Aby se prodloužila trvanlivost, běžné mleté mouky mají odstraněný klíček. Jedná se o část zrna, která obsahuje všechny výživné oleje, vitamíny B, E a minerály. K výrobě špaldové mouky se používají celá zrna včetně obalové části.

Špaldovou mouku si můžete umlít i sami doma, ovšem potřebujete k tomu mlýnek na obilí. Jakmile si zrna špaldy rozemelete, začne špaldová mouka velmi rychle ztrácet svou nutriční hodnotu. Pokud nadrtíte trochu víc mouky, uložte ji do vzduchotěsné nádoby a dejte do mrazáku. Poté spotřebujte do několika dnů.

TIP: Do mouky můžete dát několik bobkových listů, které pomohou přirozeně odpuzovat hmyz.

Chléb špaldová mouka
Zdroj: pexels.com

Druhy špaldové mouky

Hrubost mouky záleží na tom, jak jsou rozemletá zrna, ze kterých je mouka vyrobena. Nejčastěji můžeme koupit špaldovou mouku celozrnnou, hladkou, ale na trhu je také mouka polohrubá a hrubá. Víte, jakou mouku použít?

 • Celozrnná – Je vyrobena z celého zrna včetně obalu. Hodí se na pečení chleba, pečiva, dezertů, do palačinek či lívanců.

💡 Nominal Špaldová mouka celozrnná, jemně mletá 1 kg

 • Hladká – Jedná se o nejoblíbenější formu mouky, kterou lze použít v podstatě kamkoli. Je to mouka s jemným zrnem a je vhodná k výrobě těstovin, do sladkého i slaného pečení, vykouzlíte s ní listové i linecké těsto a je výborná i na zahuštění polévek či omáček.

💡 Mouka celozrnná špaldová hladká – Natural 1000 g

 • Polohrubá – Zrno je namleto najemno, ale přesto o něco hruběji, než je u mouky hladké. Hodí se do sladkého i slaného pečení a dá se většinou nahradit hladkou moukou a naopak.
 • Hrubá – Mouka má hrubě namleté zrno a nejvíce ji využijeme k přípravě knedlíků nebo halušek.
Namletá špaldová mouka
Zdroj: pixabay.com

Proč je lepší špaldová mouka než pšeničná bílá?

Bílá klasická mouka se vyrábí z geneticky vyšlechtěné pšenice pěstované na množství, tedy čím vyšší výnos, tím lépe. Taková mouka je zbavena klíčků a ztrácí důležité minerály a vitamíny, a především vlákninu. Pečivo z bílé mouky vás nezasytí na dlouho, jedná se totiž o prázdné kalorie.

Oproti tomu špaldová mouka je vyráběna z celých zrn i s klíčkem, který je zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů. I když obsahuje lepek, stejně jako klasická mouka, je alergiky lépe snášena, protože je zde zastoupen v menším množství. Nevýhoda je to, že pečivo ze špaldové mouky nemusí být až tak nadýchané, jak je tomu u pečiva z bílé mouky.

Máme tady dvě mouky velmi podobné obsahem kalorií. Ovšem jedna je bílá, má prázdné kalorie, rychlé cukry a pravděpodobně po ní budeme mít brzy hlad. A na druhé straně je tmavší mouka s oříškovou chutí, která vás zasytí a je plná vlákniny a vitamínů. Tak kterou si vyberete?

Na co lze špaldovou mouku použít?

Špaldovou mouku můžete zkrátka použít všude tam, kde jste byli zvyklí doposud používat obyčejnou pšeničnou bílou mouku. Použijte ji na:

 • Pečení chleba, housek, rohlíků
 • Bábovky, muffiny, buchty, dezerty
 • Na zahuštění omáček a polévek
 • Listové a linecké těsto
 • Vánočka, cukroví
 • Pizza

Recepty ze špaldové mouky

Celozrnný špaldový chleba

Potřebujeme:

 • 400 g celozrnné chlebové mouky
 • 100 g špaldové mouky
 • 7 g sušeného droždí
 • 1 lžička třtinového cukru
 • 50 g oblíbených semínek
 • 1 žloutek
 • 250 ml teplé vody
 • 1 lžička soli

Postup:

 1. Obě mouky smíchejte ve velké míse s droždím a 1 lžičkou jemné soli. Smíchejte cukr s 250 ml teplé vody, dokud se dobře nespojí. Vmíchejte do mouky, aby vzniklo lehce lepivé těsto. Pokud potřebujete přidat více vody, přidávejte po 1 lžíci.
 2. Těsto hněťte na lehce pomoučené ploše 10 minut. Hotové těsto dejte do mísy, a poté přikryjte potravinářskou fólií. Nechte na teplém místě, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem – to bude trvat asi 1 hodinu. Formu na chléb mezitím lehce namažte olejem.
 3. Jakmile těsto zdvojnásobí svůj objem, znovu hněteme 3–5 minut, aby se vyklepaly vzduchové bubliny – přidejte většinu semínek a zapracujte je do těsta během hnětení. Z těsta vytvarujte ovál zhruba o délce vaší formy. Vložte do formy a nechte kynout zakryté potravinářskou fólií po dobu 30–45 minut, dokud znovu téměř nezdvojnásobí svůj objem. Troubu rozehřejte na 180 °C.
 4. Potřete vršek bochníku žloutkem a posypte zbývajícími semínky. Pečte v troubě 40–45 minut dozlatova – pokud bochník vyklopíte z formy a poklepete na dno, měl by znít dutě. Před krájením nechte vychladnout na mřížce alespoň 30 minut.
Zdroj: unsplash.com

Lívance ze špaldové mouky

Potřebujeme:

 • 175 g špaldové hladké mouky
 • 4 vejce
 • 75 ml mandlového mléka
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • 1 lžička sladidla
 • Špetka mleté skořice

Postup:

 1. Vejce a mandlové mléko ušlehejte v míse. Přidejte sladidlo, prášek do pečiva, skořici, špaldovou mouku a poté promíchejte, aby se vše spojilo.
 2. Rozpalte nepřilnavou pánev na středně nízkou teplotu. Lívance opékejte asi 2-3 minuty a podávejte s oblíbeným ovocem, jogurtem nebo tvarohem.
Zdroj: unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin