OMG Dieta

Určitě jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste měli velmi omezený čas k tomu udělat něco se svou postavou. Třeba kvůli blížícímu se plesu, svatbě, oslavě nebo jiné společenské události. Mít třeba až o 9 kilo méně za 6 týdnů bez velké námahy? No to zní jako sen. A přesně toto nabízí celkem nová a částečně revoluční OMG dieta. Jak funguje a na co se zaměřit?

OMG dieta a hubnutí

OMG dieta vplula do dietních plánů řady lidí po celém světě v doslova bleskové rychlosti. Jejím tvůrcem je trenér Paul Khanem, potažmo Venice a Fulton, což je zřejmě pseudonym. Dieta je trochu kontroverzní a jako spousta oblíbených a „zaručených“ způsobů, jak rychle shodit hodně kilo, navozuje i řadu otázek. Ale to neznamená, že by nemohla fungovat.

Co je to OMG dieta a z čeho vychází

OMG dieta je založena na dodržování nových pravidel při stravování a také při cvičení. Základním bodem je:

 • vynechání snídaně,
 • pití kávy před cvičením,
 • cvičení jen v rozumné míře,
 • chladivá sprcha,
 • omezení sacharidů i některého ovoce atd.

Khanův systém prostě klade důraz na poněkud jiné principy, na které jste byli až dosud zvyklí. Například tvrdí, že jíst hodně menších porcí je chyba, že účinnější pro hubnutí jsou jen tři jídla denně.

OMG dieta pravidla na 6 týdnů

 • Denně jíte pouze 3 jídla, a to v časovém rozmezí mezi 10 a 18 hodinou. To znamená, že zcela vynecháváte snídani. 10 hodinu samozřejmě můžete posunout podle toho, kdy vstáváte. Pravidlem je, že první jídlo by mělo přijít asi až po 3 hodinách po probuzení.
 • Důvodem vynechání snídaně je to, že ráno máte ideálně věnovat cvičení nebo nějaké aktivitě. Cvičí se tak nalačno. Je pravda, že pohyb na lačno umí dobře nastartovat metabolismus. Dieta je tak vhodná pouze pro ty, kteří s vynecháním snídaně nemají problém, například že nemají diabetes.
 • Pokud nemůžete cvičit ráno, zapojte pohyb během dne, ale po cvičení alespoň 3 hodiny nic nejezte, abyste tělo donutili pálit tuky, a ne využívat energii na doplnění z čerstvě zkonzumovaných potravin.
 • Dalším důležitým pravidlem je pití kávy. To má probíhat také nalačno. Pít ji tak můžete ráno ještě před cvičením nebo po něm. Káva by měla být neslazená a bez mléka. Je známo, že káva obsahuje kofein, který umí dodávat energii a je stimulantem. Spíše ale než lepší výkony při cvičení, umí nastartovat trávení.
 • A na řadě je také studená nebo alespoň chladná sprcha. Tu aplikujte ráno po probuzení nebo po ranním cvičení. Khan doporučuje studené sprchování kvůli tomu, že chlad umí nastartovat tvorbu adrenalinu, který dále napomáhá spalovat kalorie. Výsledkem je podle něj tedy rychlejší a účinnější hubnutí.

Jaké jsou základní stavební kameny OMG diety

Kromě uvedených pravidel, které mají za cíl změnit chování a tím donutit tělo k hubnutí, jsou nezbytnými a základními stavebními kameny OMG diety povolené a nepovolené potraviny.

Změňte svůj jídelníček za pomocí zdravé výživy.

Takže co jíst, aby měla dieta opravdový efekt? Pro správné hubnutí je třeba zaměřit se na stravu, která má nízký obsah sacharidů a velký obsah kvalitních bílkovin.

Proč hlavně bílkoviny?

Bílkoviny jsou totiž nezbytné pro každodenní správný chod lidského organismu. Bílkoviny jsou důležité pro stavbu těla, a hlavně pro zajištění a následné udržení žádané tělesné hmotnosti. Bílkoviny musí být základem každé zdravé výživy a každé diety, která cílí na to, aby tělo hublo tuky a nikoli svaly, aby se přesto že drží dietu cítilo syté a bylo dobře vyživené.

Zdravé bílkoviny, které OMG dieta doporučuje je možné najít:

 • V živočišných produktech:
  • maso,
  • ryby,
  • vejce,
 • v rostlinných produktech:

Více nedoporučených jídel, než bývá obvyklé

Je zajímavostí, že kromě tuků, koření, smažených jídel, pochutin z rychlého občerstvení a podobných méně zdravých produktů dieta nedoporučuje ani mléčné výrobky a omezuje kvůli obsahu sacharózy i konzumaci ovoce.

To samozřejmě platí jen pro dietní období, protože Khan tvrdí, že právě u ovoce, které obsahuje fruktózu může hrozit to, že si tělo tuto složku přemění do zásoby na tuky, pokud nedojde k jejímu spálení. Proto doporučuje konzumaci spíše zeleniny, která obsahuje potřebné vitamíny a minerály.

Za tzv. neutrální potraviny považuje OMG dieta:

Pořád platí ale tři jídla denně a hodně činností dělat nalačno.

Zaměřte se na pozitivní přínos

Pro mnoho lidí to ale může znamenat opravdu zásadní změnu jídelníčku. A vzhledem k tomu, že v některých ohledech je OMG dieta celkem přísná (například omezení ovoce, které je zdrojem významných vitamínů), stává se také dietou trošku kontroverzní. Přece jenom pro dosažení úbytku 5-9 kg je třeba šest týdnů. Z pohledu rychlého snížení hmotnosti je to velmi krátká doba, z pohledu omezení některých výživových zásad to už tak vypadat nemusí. Proto je dobré si dietu upravit tak, aby přinášela co nejvíce benefitů ve všech směrech. To znamená soustředit se na povolené potraviny, které tělu dodají významné a potřebné živiny, přesto nebudou bránit požadovanému hubnutí. A těmi jsou ořechy.

Ořechy a OMG dieta

Důležitost ořechů je u této diety v podstatě nepřehlédnutelná. Ořechy a oříšky obecně tvoří velmi žádanou a vyhledávanou složku rozmanité a zdravé stravy, protože obsahují jedinečný zdroj výživných látek. Přitom se jedná o přirozeně přírodní složku potravy. Ořechy jsou tak jasným důkazem, že při snaze zhubnout, a to i rychle, jsou výbornou cestou.

Jaké ořechy jsou do OMG diety nejvhodnější

Samozřejmě řada ořechů obsahuje velké množství tuků, které mohou tělu dodat vysoké množství kalorií. Proto je samozřejmě nutné zohledňovat konzumované množství. Na druhou stranu jsou ale ořechy u diety povolené, protože se obvykle jedná o tuky, které jsou zdravé – mají významný obsah kvalitních nenasycených mastných kyselin, které pro zdravý vývoj a zdravý životní styl každého člověka mají naprosto nezastupitelnou úlohu.

Doporučujeme se podívat na nezajímavější recepty z ořechů.
 • Kešu ořechy – oblíbené ořechy vynikají nejen velmi příjemnou a jemnou chutí, ale i přínosem pro lidské zdraví. Obsahují vysoké množství nenasycených mastných kyselin, ale také hořčík, železo, zinek, vitamíny B, K a E. Mimo výživovou hodnotu mají pozitivní vliv na ústní dutinu, také na kůži a nervovou soustavu.
 • Mandle – jsou využívané i jako doplněk do řady jídel. Jejich obsah tvoří kvalitní tuky, hořčík, draslík, železo, zinek, také vápník. Mimo to obsahují vysoce ceněnou vlákninu a také určité množství sacharidů. Takže opat platí, že je třeba si při dietě hlídat konzumované množství.
 • Vlašské ořechy – patří mezi ořechové plody, které jsou u nás nejdostupnější, protože u nás běžně rostou. Mají výborné antioxidační účinky, podporují správnou funkci střev a mají pozitivní vliv na stav vlasů, nehtů a pokožky. Obsahem jsou omega3 a omega6 mastné kyseliny, také zinek, hořčík a kyselinu listovou. Významný je podíl vitamínu B a E.
 • Lískové ořechy – kromě výborné chuti nabízí i velmi zajímavý zdroj kvalitních bílkovin. Obsahují vitamíny skupiny B, E, dále pak železo, fosfor, zinek a hořčík. Pomáhají bojovat s nechutenstvím i s únavou.
 • Pistácie – jsou pro dietní plány také skvělou volbou. Obsahují totiž velmi málo kalorií, na druhou stranu nejvíce potřebného železa. Jsou výborné pro velký podíl bílkovin a nenasycených mastných kyselin. Napomáhají posilovat imunitní systém, a dokonce mají vliv na pozitivní náladu a dobrou činnost mozku.

Články, které by vás mohli zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

0 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin