Kokosové máslo

Kokosové máslo

Už jste někdy ochutnali kokosové máslo? Chutná jako kouličky Raffaello! Ale s jedním zásadním rozdílem – neobsahuje ani gram přidaného cukru. Na výrobu přitom potřebujete jenom pár ingrediencí a kvalitní mixér. Už jsme vás dostatečně navnadili? Tak pojďme na to!

Proč jíst kokos

Kokos byste neměli konzumovat po kilech, ale jeho občasné zařazení do jídelníčku vám rozhodně neuškodí. Kokos totiž obsahuje řadu minerálních látek a vitamínů – především draslík, železo, zinek a vitaminy B.

Kokos je bohužel bohatý na nasycené mastné kyseliny, je tedy poměrně tučný. Naštěstí obsahuje kyselinu laurovou, která může mít pozitivní vliv na urychlování metabolismu a energetického výdeje. 🏋️‍♀️

Část tuku je tvořena tzv. MCT kyselinami, které jsou v játrech okamžitě přetvářeny na ketolátky, které tělo hned využije jako zdroj energie. Část obsaženého tuku se vám tedy vůbec nikam neuloží 🙃

Kokosový olej se navíc skvěle hodí do kuchyně, protože je odolný vůči vysokým teplotám a skvěle se na něm vyrábí např. palačinky.

Jak vybrat ingredience na dokonalé kokosové máslo

Základem pro výrobu je kvalitní mixér, ideálně takový, u kterého již máte vyzkoušeno, že zvládá vyrobit ořechová másla. Mixování strouhaného kokosu je totiž náročné na výkon a levnější mixér byste si mohli dlouhým mixováním poškodit. Doporučujeme poloprofesionální mixér JTC Omniblend, případně jiný s podobným výkonem.

Suroviny na kokosové máslo
Suroviny na kokosové máslo

Výběr kokosu

Velmi důležitý je výběr kvalitního strouhaného kokosu. Ideální je kokos z Filipín nebo Srí Lanky, kde rostou především odrůdy s vyšším obsahem tuku, tedy kvalitnější a chutnější než v jiných částech světa. Naše kokosové máslo vyrábíme z vyzkoušeného kokosu z Filipín, který obsahuje více jak 65 % tuku a je velice kvalitně nastrouhaný a usušený. Díky tomu trvá mixování pouze pár minut. Některý kupovaný kokos neumixujete s levnějším mixérem vůbec.

Kokosové mléko

Pro jemnější a máslovější konzistenci do receptu přidáváme kokosové mléko (s obsahem 22 % tuku), které ale není podmínkou. Bez něj bude máslo ale tužší a možná ho bude potřeba před použitím krátce rozehřát.

Vanilkový extrakt

Pokud máte rádi koule Raffaello, přidejte do másla také trochu vanilkového extraktu. Je to přesně ta ingredience, která posune chuť výsledného másla z čistého kokosu směrem k božským kouličkám Raffaello.

Do másla můžete přidat také sladidlo (např. javorový sirup) a trochu soli.

Jak vyrobit kokosové máslo

Postup výroby je velmi jednoduchý. Do mixéru nasypte dva šálky strouhaného kokosu, přidejte dvě polévkové lžíce kokosového oleje a lžičku vanilkového extraktu.

Vše vložíme do mixéru
Vše vložíme do mixéru

Následně mixujte tak dlouho, dokud nedosáhnete konzistence krémového kokosového másla. Pokud máte méně výkonný mixér, bude máslo obsahovat hrubší kousky kokosu, to ale není vůbec na závadu.

Následně můžete do másla vmixovat ještě sladidlo nebo sůl, pokud budete chtít.

Voilá, luxusní kokosové máslo je na světě! ❤️

Jak skladovat kokosové máslo

Stejně jako všechna čerstvá ořechová másla ani to kokosové nevydrží v ledničce věčně. Nemáme zjištěno, za jak dlouho se může zkazit, protože u nás doma vždy do tří až čtyř dnů z ledničky zmizí. 😛

Hotové kokosové máslo
Hotové kokosové máslo
Kokosové máslo

Recept: Domácí kokosové máslo

Pokud milujete kokos, musíte vyzkoušet kokosové máslo. Je vynikající jen tak na mlsání nebo třeba do kaší či na palačinky. Tak jdeme na to. Co budete potřebovat:
3.5 z 6 hlasů
Doba přípravy 10 minut
Celková doba 10 minut
Chod Dezert
Kuchyně Veganská, Vegetariánská
Dávka 1 sklenička

Equipment

  • Výkonný mixér

Ingredience
  

Postup
 

  • Vložíme do výkonného mixéru a rozmixujeme do požadované konzistence.
Klíčové slovo koko máslo, kokosové máslo, máslo z kokosu
Zkusili jste tento recept?Let us know how it was!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Hodnocení receptu
7 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin7