Kokosové mléko

Domácí kokosové mléko

Kokosové mléko patří k nejjednodušším a nejlevnějším rostlinným mlékům, které si můžete připravit doma. Výborně chutná, je vynikající v kávě, snídaňové kaši, ale i ve smoothiečkách. K výrobě vám postačí pouze strouhaný kokos, voda a kvalitní mixér. Tak pojďme na to. 

Proč vyrábět mléko z kokosu doma

Pokud si pořídíte kokosové mléko z obchodu, je téměř jisté, že bude kromě kokosu a vody, obsahovat i další ingredience, jako jsou stabilizátory, emulgátory či přidaný cukr. Při výrobě domácí kokosového mléka máte všechny ingredience pod kontrolou a víte tak, co přesně konzumujete. Navíc vás výroba vyjde tak na třetinu ceny, co dáte za kupované kokosové mléko.

Domácí kokosové mléko
Domácí kokosové mléko

Je kokosové mléko zdravé?

Kokosové mléko je skvělou alternativou kravského mléka pro vegany i pro lidi s intolerancí laktózy. Skvěle se hodí na pečení a vaření pokrmů, kterým chcete dodat kokosovou chuť. 

Kokos je považován za velmi zdravou potravinu i přes svůj vyšší obsah tuku, obsahuje totiž hodně vlákniny, vitaminu C,E,B1,B3, B5 a B6. Obsahuje také minerály důležité pro fungování lidského organismu, jako je železo, selen či hořčík. 

Jak vyrobit domácí kokosové mléko

Suroviny na kokosové mléko
Suroviny na kokosové mléko

Postup je stejný jako v případě jiných rostlinných mlék s tím rozdílem, že kokos nemusíte předem namáčet. Stačí dát do mixéru spolu s vodou a mixovat, dokud se na hladině a po stěnách nevytvoří tužší kokosová “smetana”. Rozmixovaný kokos pak procedíte nejprve přes cedník a poté přes plátýnko. Zbytek kokosu můžete použít jako kokosovou mouku na pečení low-carb dezertů či lívanečků.

Pokud chcete, můžete do kokosového mléka přidat při mixování špetku soli pro zvýraznění chuti či si mléko vylepšit skořicí, vanilkou nebo i oblíbeným sladidlem. My doporučujeme javorový sirup, který v kokosovém mléku chutná božsky. 

Recept: domácí kokosové mléko

Luxusní domácí kokosové mléko.
3.65 z 28 hlasů
Doba přípravy 10 minut
Celková doba 10 minut
Chod Rostlinné mléko
Kuchyně Veganská, Vegetariánská
Dávka 1 sklenice

Ingredience
  

Extra přísady

Postup
 

  • Kokos, vodu a vámi zvolené extra přísady vložte do mixéru a přidejte vodu. Mixujte několik minut, než se na hladině a po stěnách mixéru vytvoří tužší kokosová “smetana”.
  • Hotové mléko přeceďte přes cedník.
  • Poté přeceďte ještě přes plátýnko pro odstranění zbývajících kousků kokosu.
Klíčové slovo kokosové mléko, mléko z kokosu
Zkusili jste tento recept?Let us know how it was!

Zaujalo vás kokosové mléko? Zkuste další recepty z kokosu!

8 komentářů

    1. U většiny rostlinných nápojů je trvanlivost cca 3-5 dní max. Podle chuti určitě poznáte kdy už je nepoužitelné. 🙂

  1. Dobrý den, šel by z tohoto mléka vyrobit domácí jogurt? Naočkovat jiným jogurtem a dát do jogurtovače na 8-10 hodin? Výroba jako u běžného domácího jogurtu.
    Děkuji za odpověď
    Irena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Hodnocení receptu
5 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin5