Máslo z para ořechů: Recept

Máslo para ořechy

Ořechové máslo vyrobené z para ořechů výborně chutná a navíc poskytuje tělu velmi důležitou látku, kterou si samo nedokáže vyrobit. Řeč je o selenu, který je významný antioxidant a bojovník proti volným radikálům. Máslo z ořechů, kterým se říká také brazilské oříšky, je chuťová pecka a vyrobit ho zvládne každý.

Proč vyrábět máslo z para ořechů?

Para ořechy jsou výborným zdrojem selenu, který se jinak vyskytuje především v rybách, kuřeti a vejcích. Díky para ořechům tak tento velmi důležitý minerál mohou doplňovat i vegetariáni a vegani, aniž by museli pojídat potravinové doplňky.

Brazilské oříšky
Brazilské oříšky

Selen je důležitý antioxidant, který v těle chrání buňky před poškozením volnými radikály. Ty jsou sice pro náš organismus důležité, ale jejich nadměrné množství je škodlivé. A protože volné radikály vznikají mimo jiné také v důsledku kouření, konzumace alkoholu a vystavení stresu, máme jich až příliš.

Selen může působit jako prevence některých druhů rakoviny a kardiovaskulárních chorob. To ale platí jen u selenu přijatým z potravy (např. z para ořechů). (zdroj)

Para ořechy dále obsahují významné množství:

  • vitamínu E a vitamínů skupiny B,
  • antioxidantů a minerálů, např. měď, hořčík, mangan, draslík, vápník, železo, fosfor, zinek
  • a mastných kyselin, které napomáhají snižovat špatný cholesterol v krvi.

Proč vyrábět para máslo doma?

Český spotřebitel není na výrobky z para ořechů zvyklý a proto krém z nich najdete jen v několik specializovaných obchodech. Díky relativní nedostupnosti si obchodníci dovolují nasadit cenu a oproti domácí výrobě vychází máslo z obchodu až o 3-4x dráž.

Nabídku českých obchodů jsme pro vás prozkoumali, abychom zjistili, zda je v máslech nějaký rozdíl. A došli jsme k tomu, že není 😊 Všechna dostupná másla a krémy (jedná se o to samé) jsou složené pouze z para ořechů a ničeho jiného.

Máslo z para ořechůBaleníCenaCena za kgSložení
Z on-line obchodu250g249 Kč996 Kč100 % para ořechy
Z veganského obchodu200g150 Kč750 Kč100 % para ořechy
Domácí výroba200g64 Kč289 Kč100 % para ořechy

Jak vyrobit máslo z para ořechů?

Výroba másla z para ořechů je vlastně velmi jednoduchá. Postup se neliší od ostatních ořechových másel. Potřebujete pouze para ořechy, trochu soli a výkonný mixér.

Para ořechy vložte do mixéru a mixujte alespoň minutu. Následně přidejte sůl (případně i sladidlo) a mixujte, dokud nevznikne máslo hladké konzistence. A je to hotovo! 😊

Jak máslo z brazilských oříšků skladovat

Máslo uložte v uzavřené sklenici do ledničky. Pokud ho dříve nesníte, vydrží vám díky vysokému obsahu tuku klidně i týden.

máslo z para
Hotové máslo
Ořechové máslo z para ořechů

Máslo z para ořechů

Pokud jste na zdravé stravě a hledáte nějakou pochoutku, ze které nebudete muset mít výčitky, zkuste máslo z para ořechů. 🤗
2.89 z 9 hlasů
Doba přípravy 5 minut
Celková doba 5 minut
Chod Dezert
Kuchyně Veganská
Dávka 1 sklenička

Ingredience
  

Postup
 

  • Para ořechy vložte do mixéru a minutu mixujte.
  • Přidejte sůl a případně sladidlo a rozmixujte do hladka.
  • Čas k dosažení krémové konzistence záleží na výkonosti vašeho mixéru.
Klíčové slovo máslo z para ořechů
Zkusili jste tento recept?Let us know how it was!

Zaujala vás ořechová másla? Zkuste další!

Naše vlastní ořechová másla!

Nevíte si s výrobou para másla rady, nemáte dostatečný mixér, nebo chcete napřed zjistit, jak ořechové máslo vlastně chutná? Zkuste některé z ořechových másel z našeho obchodu ochutnejorech.cz. Vyrábíme je s láskou a obsahují 100% ořechy, stejně jako naše recepty. 🙃

Ořechová másla Ochutnej Ořech
Ořechová másla Ochutnej Ořech

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Hodnocení receptu
0 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin