Dýňové semínko – vše, co o něm potřebujete vědět

Co je to dýňové semínko?

Dýňová semínka jsou jedlá, plochá semena oválného tvaru, která se nacházejí ve středu plodu dýně.

Mají dlouhou historii, která sahá až do Mexika a je stará více než 7 500 let. V mnoha kulturách bylo dýňové semínko používáno jako lidový lék k léčbě infekce močových cest a močového měchýře, vysokého krevního tlaku a krevního cukru.

Moderní věda potvrzuje, že dýňová semínka mají působivý nutriční profil, který prospívá mnoha aspektům našeho zdraví. Jsou bohatým zdrojem bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitamínů a minerálů, které snižují rizikové faktory chronických onemocnění, včetně rakoviny.

💡 Dýňové semínko VELKÉ z Evropy

Jak jíst dýňové semínko?

Dýňové semínka obsahuje každá zralá dýně, nejvhodnější jsou ovšem semínka z dýně olejné, protože mají nejtenčí slupku a nemusíme je loupat.

Neloupaná semínka mají většinou bílou slupku, která je podle druhu dýně různě silná, a často je potřeba ji odstranit. Jádro uvnitř je tmavě zelené.

Nejvíce účinných látek získáme ze syrových dýňových semínek či z dýňového oleje lisovaného za studena.

Dýňová semínka můžeme i opražit, aby vynikla jejich chuť. Vybereme z dýně semínka lžící, a následně je opláchneme. Semínka uvaříme ve slané vodě, přecedíme a necháme vyschnout. Poté je smícháme s kapkou oleje a vyskládáme na pečící papír. Pečeme v troubě dozlatova. 

Takto připravená semínka louskejte jako buráky, pokud se jedná o semena z dýně olejné, ta se loupat nemusí a jí se i se slupkou.

Účinky dýňového semínka

Dýňová semínka obsahují antioxidanty, jako jsou karotenoidy a vitamín E. Antioxidanty mohou snížit zánět a chránit vaše buňky před škodlivými volnými radikály. To je důvod, proč konzumace potravin bohatých na antioxidanty může pomoci chránit před mnoha nemocemi.

Velká observační studie zjistila, že konzumace dýňových semínek byla spojena se sníženým rizikem rakoviny prsu u žen po menopauze. Jiné studie naznačují, že lignany v dýňových semenech mohou hrát klíčovou roli v prevenci a léčbě rakoviny prsu.

Dýňová semínka mohou pomoci zmírnit příznaky benigní hyperplazie prostaty (BPH), což je stav, při kterém se prostata zvětšuje a způsobuje problémy s močením.

Dýňová semínka jsou jedním z nejlepších přírodních zdrojů hořčíku – minerálu, který často chybí ve stravě mnoha západních populací. Hořčík je potřebný pro více než 600 chemických reakcí ve vašem těle. Dostatečná hladina hořčíku je například důležitá pro kontrolu krevního tlaku, formování a udržování zdravých kostí a regulace hladiny cukru v krvi.

Fytosteroly obsažené v dýňových semenech snižují hladinu LDL cholesterolu, zabraňují tak tvorbě krevních sraženin a ateroskleróze, čímž se snižuje riziko srdečních infarktů a mrtvice.

💡 Dýňové semínko loupané – tykev

Dýňové semínko a nutriční hodnoty

30 g dýňových semínek obsahuje:

  • 151 kalorií
  • 5 g sacharidů
  • 7 g bílkovin
  • 1,7 g vlákniny
  • 13 g tuků

Obsahuje také spoustu antioxidantů a slušné množství polynenasycených mastných kyselin, vitamín B2 (riboflavin) a folát. Z minerálních látek je nejvíce obsažen draslík a zinek.

Na co lze dýňové semínko použít?

Pokud chcete čerpat z nutričních výhod dýňových semínek, snadno je přidejte do svého jídelníčku. V mnoha zemích jsou oblíbeným občerstvením, které lze jíst syrové nebo praženésolené nebo nesolené

Kromě toho, že je konzumujete samotné, můžete je přidat do smoothie, jogurtu a ovoce. Můžete je přidat také do salátů, polévek nebo cereálií. Někdo používá dýňová semínka při pečení, jako přísadu do sladkého či slaného pečení. Stejně jako mnoho semen a ořechů však obsahují kyselinu fytovou, která může snížit biologickou dostupnost některých živin, které jíte. 

Pokud pravidelně jíte semínka a ořechy, je vhodné je také namočit nebo naklíčit, abyste snížili obsah kyseliny fytové. Pomoci může i jejich opékání.

Recepty

Jednoduché dýňové kuličky se semínky a jogurtovým dipem

Skvělý recept, když potřebujete zužitkovat dýni a hledáte inspirace na lehkou večeři či svačinu. Můžete si k nim připravit salát nebo je jíst jen tak s jogurtovým dipem.

Recept na dýňové kuličky

Dýňové kuličky
Dýňové kuličky

Veganská dýňová polévka s kokosovým mlékem

Co by to bylo za dýňovou polévku bez dýňových semínek? Recept na dýňovou polévku zná snad každý, ale my pro vás máme její veganskou verzi, která vás zaručeně prohřeje v těchto mrazivých dnech. A nezapomeňte, že polévka je grunt.

Recept na veganskou dýňovou polévku s kokosovým mlékem

Dýňová polévka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

0 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin