Mák: vše, co o něm potřebujete vědět

Co je mák?

Mák je drobné sušené semínko rostliny máku, používané jako potravina, dochucovadlo či olej. Je po staletí používán jako tradiční lék a celosvětově se používá do pečiva a tradičních jídel.

Pochází z východního Středomoří a jeho květy mají různé barvy, především červenou a bílou. Semena, která tyto květiny produkují, jsou malá, kulatá a namodralá, černá nebo světle šedá v závislosti na tom, kde se pěstují.

Semena a jejich olej nabízí různé zdravotní výhody pro naše tělo, od léčby hlavy a kašle až po léčbu astmatu a nespavosti. Mají slabé ořechové aroma a jemnou ořechovou chuť.

Mák nemá žádné narkotické vlastnosti, protože tekutina obsažená v pupenu, která se stává opiem, je přítomna pouze před úplným vytvořením semene. Narkotické účinky má tedy především bílá šťáva, která z máku vytéká, takže nemějte strach koupit si mletý mák v obchodě, ten je bezpečný.

Může konzumace máku ovlivnit test na drogy?

Opiový mák je samozřejmě zdrojem opia, stejně jako heroinu, morfinu a kodeinu. Přestože semena samotná neobsahují opiáty, jsou během sklizně často kontaminovaná zbytky morfinu. Zpracováním se odstraní velká část tohoto zbytku, ale není neobvyklé, že v něm zůstanou stopová množství. 

V závislosti na tom, kolik se snědlo máku, zemi původu a použitém testu, může tedy konzumace máku skutečně způsobit, že test na drogy v moči bude pozitivní na opiáty.

Zjevně je však obrovský rozdíl v množství opiátů nalezených u pojídače máku a člověka zneužívajícího narkotika. Je známo, že mák lze zjistit v moči až 48 hodin po konzumaci a může přetrvávat v těle i déle.

Účinky konzumace máku

Mák je pro většinu dospělých, když se užívá v množstvích běžně obsažených v potravinách, naprosto bezpečný a má naopak pozitivní účinky na tělo. Ovšem u některých lidí může konzumace máku způsobit alergie, ale to je spíše neobvyklé.

Čaj z máku se vyrábí namáčením máku ve vodě. Vnější povrch máku může obsahovat morfium a další opiáty. Když se mák namočí do vody, aby se připravil čaj, morfin a další opiáty mohou prosakovat do vody. Pití této vody může způsobit vedlejší účinky kvůli obsahu opiátů.

I když se čaj z máku příliš nedoporučuje, běžná konzumace a užívání těchto semen je naprosto bezpečné.

Nutriční hodnoty máku

100 g syrového máku obsahuje:

  • 536 kalorií
  • 21 g bílkovin
  • 39 g tuků
  • 29 g sacharidů
  • 25 g vlákniny
  • 3,5 g cukru

Tři polévkové lžíce máku obsahují asi 6 g bílkovinTělo využívá bílkoviny ke stavbě a opravě svých buněk a tělesných tkání. Protein je také důležitý pro několik tělesných procesů včetně bilance tekutin, imunitní odpověďi, srážení krve, produkci hormonů, protilátek a enzymů.

Mák je také dobrým zdrojem vlákniny. Porce 3 polévkové lžíce obsahuje 28 % DDD dospělého člověka. Vláknina může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi. Může pomoci kontrolovat hladiny glukózy v krvi, to je zvláště důležité pro lidi s cukrovkou. Pomáhá potravě a odpadu procházet trávicím systémem a zabraňuje zácpě.

Mák má vysoký obsah vápníku, což je minerál, který tělo potřebuje k udržení silných kostí a zubů. Jedna 3 polévkové lžíce máku obsahuje 35 % DDD dospělého člověka.

3 polévkové lžíce máku obsahuje 35 % hořčíku DDD dospělého člověka. Tato živina hraje důležitou roli v mnoha tělesných procesech včetně regulace svalové funkce, regulace nervové funkce, vyrovnávání hladiny cukru v krvi, vyrovnávání krevního tlaku a vytváření DNA.

28 g porce máku obsahuje 2,25 mg zinku neboli 15 % DDD dospělého člověka. Zinek pomáhá imunitnímu systému chránit tělo před bakteriemi a viry. Napomáhá hojení ran a je důležitý pro udržení chuti a čichu. Během těhotenství jsou živiny nezbytné pro zajištění správného růstu a vývoje miminka.

💡 TIP: Vyzkoušejte 100% mletý mák z ČR

Na co lze mák použít?

Mák máme nejvíce spojený se švestkami, to je opravdu geniální kombinace. Proto není divu, že se mletý mák nejvíce používá především ve sladké kuchyni k přípravě tradičních pokrmů jako jsou škubánky, sladké kynuté knedlíky, bramborové šišky či nudle.

Lze ho také použít jako náplň do sladkého pečiva, buchet, závinů, do bábovky nebo cukroví. Bývá často i součástí snídaňových směsí.

Také ve slané kuchyni má své místo. Mák najdete jako posyp rohlíků, housek či chleba, a pokud jíte ryby, tak určitě znáte známý recept – losos v makové krustě.

Recepty s mákem

Makové mléko

Tradiční kynuté knedlíky se švestkami a mákem asi každá správná hospodyňka a kuchařka umí. Ale my pro vás máme něco netradičního, a tím je makové mléko. Už jste ho zkoušeli?

Výroba makového mléka je extrémně jednoduchá. Potřebujete pouze mák, vodu, jemné síto a kvalitní mixér.

💡 RECEPT na makové mléko najdete na našem blogu.

Domácí makové mléko
Domácí makové mléko

Maková bábovka

A pokud je na vás makové mléko trochu experimentální a máte raději tradiční recepty, tak i pro vás máme recept, a to na makovou bábovku, kterou si můžete vychutnat po nedělním obědě a s kafíčkem.

Bábovka je pečená bez cukru a vajíček, ale za to se spoustou máku. Mistrovské dílo je dokonáno citronovou polevou, která na bábovce příjemně křupe. Taky se vám sbíhají sliny? Tak hurá na recept.

💡 RECEPT na makovou bábovku najdete na našem blogu.

Maková bábovka
Maková bábovka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

0 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin