9 mýtů o hubnutí, které vám brání v redukci váhy

9 mýtů o hubnutí

Každý chce občas shodit nějaké to kilo navíc. Bohužel existuje celá řada mýtů, které naopak vedou spíše k růstu váhy než k jejímu úbytku. Dneska se podíváme na nejčastější mýty a proč byste se jimi neměli řídit. 

Hledáte jednoduchý a zaručený způsob, jak zhubnout? Takový recept nemáme. Hubnutí může být velmi dlouhý a někdy i náročný proces. Přesto vám dáme typy, které vám můžou pomoci při redukci váhy.

Podíváme se na 9 nejznámějších mýtů o hubnutí, které vám s velkou pravděpodobností brání v redukci váhy. 

Ke snídani můžete sníst cokoliv

Snídáme téměř všichni – v tom se mezi sebou nelišíme. Ale velké rozdíly jsou v tom, co snídáme. Plná miska cereálií s plnotučným mlékem není o nic více zdravá, než chleba s máslem a salámem.

Zaručenou cestou ke zdravému hubnutí je vyvážená strava, která by měla být zastoupena ve všech chodech včetně snídaně.

Den byste namísto kalorické bomby měli začít jídlem, které bude obsahovat všechny základní živiny (bílkoviny, sacharidy a tuky) a zároveň vám dodá dostatek energie. 

Skvělou volbou jsou například míchaná vajíčka nebo domácí ovesná kaše s oříšky, jako jsou kešu nebo pistáciové ořechy. Ty totiž obsahují kvalitní proteiny, zdravé tuky a zároveň zasytí na dlouhou dobu. 

Poslední jídlo si můžu dát dvě hodiny před spánkem

Na internetových diskuzích se dočtete, že můžete jíst kolik jídla chcete, pokud s tím přestanete alespoň dvě hodiny před spánkem. To je ovšem jenom další mýtus.

Každé lidské tělo má vlastní cirkadiánní rytmus, který řídí všechny procesy, včetně trávení, přípravy na spánek a probouzení. Každý orgán má vlastní cirkadiánní hodiny, které se řídí podle vaší rutiny a které nemají rády změny.

Velkou osvětu v této oblasti provádí Satchin Panda, který napsal knihu Cirkadiánní kód. V knize vysvětluje, že nejprospěšnější je pro naše tělo rutina a tzv. TRE (time-restrictive-eating), neboli časově omezené stravování.

Ideálně byste měli jíst pouze v osmi až desetihodinovém okně během dne. Pokud začnete snídaní v 10:00, poslední jídlo byste si měli připravit kolem 18:00. Přirozené noční hladovění (které zaspíte) je pro tělo prospěšné a pokud budete dodržovat svůj rytmus každý den, tělo se vám odmění.

Ořechy a hubnutí nejdou dohromady

Pro většinu věčných dietářů představují ořechy čisté zlo, po kterém musí zákonitě začít přibírat na váze. Opak je však pravdou, ořechy a hubnutí jsou ve skutečnosti v dokonalé rovnováze, přičemž jejich konzumace přináší i další benefity. Všechny druhy ořechů obsahují nespočet živin a zdraví prospěšných látek, které v jiných potravinách jen tak nenajdete. 

💡 Například makadamové ořechy jsou skvělým zdrojem mononenasycených tuků, které dokážou předcházet široké škále srdečních onemocnění. Naopak arašídy mimo jiné obsahují vysoký podíl bílkovin, které jsou klíčové pro správný růst svalů.

Podle některých studií konzumace ořechů pomáhá i k zrychlení metabolismu, a tudíž k spalování většího množství tuků.

Jezte během dne každé dvě hodiny 

Při pohledu na staré dietní plány je prakticky nemožné nevšimnout si striktního dodržování přísunu potravy každé dvě hodiny. Tohoto nešvaru se bohužel drží velká část lidí dodnes a zbytečně do sebe doslova láduje nesmyslné množství potravin, díky kterým namísto hubnutí přibírají na váze.

Rozložení jídelníčku je čistě subjektivní záležitostí a odvíjí se především od životního stylu každého z nás. Vždy byste se měli držet pouze jednoho pravidla, a to nehladovět během dne a nesnažit se vše nakonec dohánět nočními nálety na vaši ledničku.  

Hubnutí bez hladovění neexistuje 

Jedním z nejnebezpečnějších mýtů je ten o nezbytnosti hladovění během hubnutí. S takovým přístupem si totiž zaděláváte přinejmenším na brzké zkolabování organismu, ale i vážnější zdravotní problémy, jako je nedostatek vitamínů nebo dokonce porucha příjmu potravy.

Při hubnutí není třeba hladovět, ale pouze dosáhnout takzvaného kalorického deficitu neboli stavu, kdy spálíte více kalorií, nežli sníte. Za tímto účelem vám tak zcela postačí hlídat si počet přijatých kalorií denně a nezapomínat na pravidelný pohyb v podobě cvičení či jakékoli jiné aktivity. 

Dodržování zdravé stravy k hubnutí bohatě stačí 

Ačkoliv se říká, že strava je často 80 % úspěchu, pokud zdravé stravování nedoplníte pravidelným pohybem alespoň několikrát týdně, bude vaše cesta k vysněné postavě mnohem delší. Není nutné, abyste trávili dlouhé hodiny v posilovně zvedáním těžkých závaží nebo běhali několik kilometrů denně.

Bohatě stačí každodenní procházky nebo jízda na kole. Pořiďte si pohodlnou obuv a začněte chodit do práce pěšky, vyhněte se výtahu a o víkendu dejte přednost kolu před vysedávání u počítače či televize. Výsledky vás neminou!

Výlet na kole prospěje každému
Výlet na kole prospěje každému

Nízkotučné potraviny jsou zdravé 

Tuky jsou často považovány za jedny z největších nepřátel hubnutí, a proto se jim většina lidí snaží vyhýbat obloukem. V tomto případě ale dělají velkou chybu, která je může stát nejen několik kil navíc, ale i jejich zdraví.

Tuky jsou nedílnou součástí vyvážené stravy, přičemž přispívají k tvorbě důležitých hormonů a udržování správné hladiny cholesterolu v krvi. Při sestavování svého jídelníčku, byste měli dbát především na to, zda se v něm nachází zdravé tuky, které můžeme najít například v rybách, oříšcích, avokádu či kokosovém mléku

Čím méně sacharidů tím lépe 

Podobně jako tuky se i sacharidy dostaly na seznam úhlavních nepřátel všech dietářů. Logicky je ale ani v tomto případě není možné zcela vypustit z jídelníčku a tvářit se, že neexistují.

Sacharidy jsou důležitým zdrojem energie, díky které je tělo schopno bez problému fungovat po celý den. Pokud se chcete stravovat zdravě, měli byste dávat pozor hlavně na to jaké sacharidy konzumujete.

Obecně se můžeme setkat s jejich rozdělením na jednoduché a komplexní. Jak jste mohli správně odhadnout již z názvu, těmi nezdravými jsou právě jednoduché sacharidy, které můžeme najít například ve sladkostech, bílém pečivu, ale i ovoci. 

Pokud cvičím, mohu jíst, co se mi zachce 

Cvičení je skvělý způsob, jak nastartovat metabolismus a začít hubnout. To ale neznamená, že po uběhnutí prvních pár kilometrů můžete sníst na posezení šest knedlíků a vše završit pořádným kouskem čokoládového dortu.

Takový přístup se sice může zpočátku zdát jako udržitelný a efektivní, ale po čase se začnou dostavovat první „vedlejší účinky“. Těmi samozřejmě myslíme přírůstky na váze, ale i různé zdravotní potíže, které mohou být způsobené nadbytečnou konzumací nezdravých tuků či sacharidů. 

Příklady zdravých potravin
Příklady zdravých potravin

Jak konečně opravdu zhubnout a dosáhnout viditelných výsledků? 

Jak jsme naznačili již na začátku, hubnutí není záležitostí pouhých týdnů, ale dlouhým procesem, během kterého budete muset provést pár změn. Mezi ně se samozřejmě řadí zařazení vyvážené stravy do vašeho jídelníčku a pravidelný pohyb, který může mít jakoukoli podobu. Jestli se rozhodnete cvičit doma nebo hubnout například během je zcela na vás. 

Výše jsme vám navíc pomohli vyvrátit hned několik mýtů, které jsou možná jedním z důvodů proč se vám i při dodržování striktní diety nedaří zhubnout. Od teď se tedy nemusíte bát zařadit do svého jídelníčku jak sacharidy, tak i tuky nebo si občas zobnout pár ořechů pro podporu hubnutí. Ty můžete zařadit do svého dietního plánu i v podobě chutných receptů, pomocí kterých můžete zároveň docílit opravdu pestré a vyvážené stravy. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 Sdílení
Sdílet
Tweetnout
Sdílet
Pin